Znojemská dopravní společnost - PSOTA, s.r.o.

Historie společnosti

Znojemská dopravní společnost - PSOTA, s.r.o.

Kořeny historie současné společnosti sahají do roku 1990, kdy Karel Psota st. založil firmu Karel Psota Autoexpres. Ta zahájila svoji činnost s jedním autobusem typu Škoda ŠD-11.

V roce 1991 přibyl další autobus a byly zavedeny linky do Brna a Prahy, zatím pouze po jednom spoji. Tehdejší zázemí pro parkování vozového parku bylo až do roku 1994 v areálu společnosti Zenza, na ulici I. P. Pavlova ve Znojmě.

BUS1

První zlom nastal v roce 1992, kdy byla uzavřena smlouva a zahájena pravidelná doprava pro jadernou elektrárnu Dukovany. Firma se rozrostla o další čtyři autobusy i další zaměstnance a byla otevřena dopravní kancelář na předprodej místenek s administrativním zázemím na Rudoleckého ulici č. 25 ve Znojmě. Zahájena byla přeprava na regionálních linkách Znojmo – Hatě a Znojmo – Miroslav - M. Krumlov a to bez jakýchkoliv dotací.

Vzhledem k nárůstu vozového parku a nutnosti řešit servisní zázemí byl v roce 1994 pronajat areál technické základny Agrostavu, a. s. v Dobšicích u Znojma. Zde, v prostorných dílnách již mohly být bezproblémově prováděny pravidelné kontroly a opravy autobusů. Pro vlastní potřebu byla zprovozněna čerpací stanice PHM a myčka autobusů a nákladních automobilů. Tento areál v omezené míře plní svoji funkci pro naše potřeby dodnes.

Počet autobusů stále narůstal při současné obměně vozového parku za nová moderní vozidla. V roce 1996 jejich počet dosahoval 20 kusů. Tento rok se stal také rokem založení dnešní Znojemské dopravní společnosti – PSOTA, s. r. o.

Doprava byla rozšířena o linku Znojmo – Čížov a zaznamenán byl další nárůst nepravidelné dopravy. Začaly jezdit první autobusy na pohon zemním plynem.

V r. 1998 byla čerpací stanice PHM otevřena veřejnosti, včetně dalších služeb pro motoristy. Administrativa společnosti se přestěhovala z Rudoleckého ulice do nově pronajatých kancelářských prostor umístěných rovněž v areálu Agrostavu v Dobšicích.

Dalším zlomovým rokem byl rok 2003. Do tohoto roku bylo provozováno pět pravidelných linek, z toho 3 dotované a 2 nedotované. Společnosti bylo ve výběrovém řízení přiděleno dalších 11 regionálních linek v závazku veřejné služby.

Svými přepravními výkony v roce 2005 patřila naše společnost mezi významné dopravce regionu. Celkem společnost v roce 2005 přepravila 1 418 000 cestujících a najezdila 2 923 000 kilometrů. V roce 2005 tak bylo přepraveno o 158 000 cestujících více než v r. 2004.

Rok 2005 byl pro naši společnost významný také tím, že jsme se vrátili k alternativnímu využití pohonných hmot a na konci roku jsme převzali od autorizované firmy dva linkové autobusy Karosa přestavěné na pohon CNG, tedy na pohon zemním plynem. V dubnu a červnu 2006 k nim přibyli další dva linkové autobusy na pohon CNG   I když z hlediska servisního zabezpečení stávající prostory dostačují, vlivem nárůstu vozového parku začínaly být parkovací prostory areálu Agrostavu již poněkud stísněné. Řešili jsme tedy problém získání dalších ploch pro parkování v přijatelném dosahu autobusových terminálů.

Po složitých jednáních zakoupila v roce 2004 společnost Autoexpres Karel Psota, s. r. o., jejíž jednatel Karel Psota ml. je také jedním z jednatelů Znojemské dopravní společnosti, areál bývalých Znojemských mlékáren, nyní Autocentrum do svého vlastnictví. V měsíci únoru 2005 byly ukončeny úpravy kancelářských prostor v administrativní budově a všichni administrativní pracovníci společnosti včetně vedení se počátkem března 2005 přestěhovali na toto nové působiště na Dobšické ulici č. 6 ve Znojmě.

Autobusy společnosti od roku 2006 postupně dostávají nový žlutobílý kabát a pro lepší informovanost cestující veřejnosti jsou na autobusech instalovány nové digitální směrové panely. Dálkové autobusy společnosti jsou stříbrné, s výrazným označením společnosti.

V roce 2006 bylo realizováno zapojení společnosti do celostátního automatizovaného místenkového systému autobusové dopravy AMS bus. Cestující si tak mohou zakoupit v naší předprodejní a informační kanceláři na Rudoleckého ulici jízdenku do jakékoliv tuzemské, či zahraniční destinace, kam zajišťuje spojení dopravce, jež je v systému zaregistrován.

Od 1. 7. 2006 společnost dále rozšířila svoji činnost v oblasti dotované dopravy tím, že obstála v soutěži na provozování linky 440 v systému IDS a zajišťuje tedy od výše uvedeného roku také provoz městské dopravy v Moravském Krumlově. Pro zajištění podmínek provozu bylo zřízeno detašované pracoviště v areálu ZD v Moravském Krumlově – Rakšicích.

V roce 2008 společnost získala akreditaci k provozování školicího střediska pro výcvik a zdokonalování profesionálních řidičů sk. C, D, E s učebnami ve Znojmě a Kolíně.

V roce 2009 získala společnost certifikát řízení kvality ISO 9001.

V roce 2010 byla uvedena do provozu největší stavební investice společnosti - vlastní plnící stanice na zemní plyn pro potřeby vlastní i veřejnosti. Tento rok byl dalším přelomovým rokem společnosti. Po vyhraném výběrovém řízení jsme začali provozovat městskou autobusovou dopravu ve Znojmě. Zároveň bylo uvedeno do provozu nové informační a předprodejní středisko na Rudoleckého ulici 28 ve Znojmě s moderními interiéry.

V současnosti zůstává hlavním předmětem činnosti společnosti silniční motorová doprava osobní, opravárenská činnost, provoz dvou veřejných čerpacích stanic PHM a veřejné plnící stanice CNG. Provozuje rovněž autoškolu sk. B, C, D, E a akreditované školicí středisko pro řidiče profesionály sk. C, D, E.

Činnost společnosti zajišťuje 109 zaměstnanců. Disponujeme více než 80 autobusy z toho 17 na pohon zemním plynem (CNG). Ve veřejném zájmu provozujeme 32 linek včetně MAD Znojmo a M. Krumlov. V roce 2012 společnost přepravila 7,5 miliónu osob a bylo ujeto 4,8 miliony kilometrů. Celkový obrat činil 169 mil. Kč. V současnosti jsme největším silničním osobním dopravcem ve znojemském regionu.

Pro další budoucnost firmy zůstává na prvním místě spokojenost zákazníka, kvalitní komunikace a efektivní spolupráce se starosty jednotlivých obcí a dalšími kompetentními představiteli orgánů státní správy a samosprávy obcí, měst a kraje.

Ing. Petr Chadim ředitel společnosti

Ceny PHM

PHM logoPHM Cena (Kč/l) Adresa
natural95 logo 45,50

Areál Agrostavu,
Pod Tratí 326,

Dobšice

platební karty lišta

diesel logo

45,90

AdBlue 32,00
CNG
daily cng logo 6dc4d7
46,90 Autocentrum Psota,
Dobšická 6

 

 

 

Spřátelené weby: